HÍREK, INFORMÁCIÓK

2015. 07. 28. 10:46 | Arany hírek | Arteus Capital

Aranyhír elemzés

Aranyhír elemzés

A közel 4,5 százalékos áresés kapcsán sok elemző sötét képet vizionált a sárga fém jövőjét illetően, egészen elképesztő mélységű árakat jósoltak (500-800 USD/uncia). A valós szakmai magyarázatokat nélkülöző jóslatok a szalagcímekben jól mutattak, de a hét második felében a józanul gondolkodó és higgadtságra intő véleményalkotóknak sikerült egy megbízhatónak mondható képet felvázolniuk az elkövetkező hetekre, hónapokra.

Mire figyeljünk:

1)      Kínában egyre nagyobb gondban van a tőzsde. A néhány héttel ezelőtt bedőlt ingatlanpiac miatt az államnak folyamatosan be kell avatkoznia a helyi börzei kereskedés megmentése érdekében. A múlt heti aranyár zuhanás egyik okaként a Peking által „valósnak közölt” állami sárga fém vagyon mennyiségét említették. Csalódást okozott az, hogy 2009 óta csak mintegy 600 tonnával növekedett a hivatalos aranyvagyon (,amely most 1658 tonna), pedig  a belföldi aranykereskedelem éves szükséglete mintegy 1000 tonna. Mérvadó vélemények szerint Peking azért nem közölte a várt 2500-3000 tonna mennyiséget, mert akkor a részvénypiac is padlóra került volna az ingatlanpiac mellett. Ősszel a kínaiak tárgyalásokat kezdenek az IMF-fel annak érdekében, hogy a jüan is bekerüljön a világkereskedelem fő valutái közé. Ennek folyamán kénytelenek lesznek módosítani a nemzeti valutatartalékok aranyfedezettségi mutatóját, mert egy-két százalékos lefedettség nem elegendő a kínai fizetőeszköz nemzetközi szerepének erősítésére. (Példaként megemlítjük, hogy az USA nemzeti valutatartalékának 73 százalékát, Németország 68 százalékát, az Európai Központi Bank 26,5 százalékát fedezi arannyal…)

2)      A folyamatosan csökkenő tőzsdei aranyárak miatt a globális aranybányaipar egyre súlyosabb válságba kerül. A világ legnagyobb aranykitermelő országai és konszernjei az elmúlt két évben egyre nagyobb veszteségeket voltak kénytelenek elszenvedni. A részvényeik újabb és újabb mélypontokra esnek. Mivel egyre nehezebbé és ezáltal költségesebbé válik a sárga fém kitermelése, a világ számos pontján a bányászat ideiglenes felfüggesztésébe, sőt bányák bezárásába kezdtek a tulajdonosok. Elsősorban afrikai és dél-amerikai országokban egyre nagyobb szociális és gazdasági feszültségeket okoz  a termelés csökkentése. Ráadásul a kevesebb kitermelés előbb-utóbb hiányhoz is vezethet a globális aranykereskedelemben, amelynek következménye az árak pánikszerű emelkedése lesz.

3)      Az amerikai kormányzat folytatja „a dollár erősödését mindenek felett” gazdaságpolitikáját. Jól ismert szabály: „ami a dollárnak jó, az nem jó az aranynak”. A zöldhasú további  erősítését szolgálja az amerikai jegybank, a FED kamatemelési törekvései, amelynek ütemét és mértékét várhatóan szeptemberig bejelentik. Ugyanakkor az inflációt is növelni szeretnék, mert a defláció veszélyezteti a gazdaságot. Ezért a FED-nek meg kell találnia   azt a megoldást, amely alapján a dollár árfolyam-erősödése nem torpan meg. Vagyis a kamat- és az infláció párhuzamos emelése egymást nem kioltó, hanem segítő folyamat lesz.  Ez egy érdekes kötéltánc lesz egy mély szakadék felett.

4)      Nem tudjuk továbbra sem, hogy mi lesz a görögökkel. Az biztos, hogy ők maradnának az eurózónában és minden vészjóslat ellenére a közös európai monetáris rendszer sem fog széthullani. A görög gazdaság az elkövetkező években is rá lesz utalva a nemzetközi pénzinjekciókra. Az EU vezetői pedig minden vita ellenére nem engedik el Athén kezét. Kérdés, hogy az adóelkerülésben és a szociális ellátások „teljes kiaknázásában” élenjáró görögök képesek lesznek-e elfogadni a jóval szigorúbb adófizetési rendszert és hajlandóak lesznek-e lemondani a mi szemszögünkből is elképesztőnek méretűnek mondható állami bőségszaruról?!

 

A fenti négy pont alapján várható, hogy az elkövetkező hetekben az arany ára a sok bizonytalanság és a nemesfémek számára inkább kedvezőtlenebb gazdasági környezet miatt még csökkenhet. Sokan az 1050 USD vagy még ennél is némileg alacsonyabb árszintet jelölik meg, mint lehetséges „abszolút mélypontot”. Ugyanakkor abban még a nemesfémek ellen ágálók is egyetértenek, hogy a 2011-es mindenkori csúcsárat követő árcsökkenési folyamat, a medvepiac időszaka a végéhez közeleg, ugyanis ezen periódusok nem tartanak négy évnél tovább, miként az a múlt évszázadban is jól megfigyelhető volt. Ha más egyéb okokból nem, akkor az aranybányászattal kapcsolatos fenti helyzet miatt is meg fog fordulni a sárga fém esése. De nem feledjük: a világ gazdasága közel sem áll annyira biztos lábakon, mint ahogy most a részvény- és kötvénypiaci spekulánsok vagy éppen a politikusok sugallják. Kína, Görögország, Ukrajna, Oroszország, Portugália, Olaszország, Argentína mellett van még számos csendben ketyegő gazdasági bomba a térképen…

 

A befektetőknek vagy éppen azzá válni akaróknak a következőket javasoljuk:

1)      A már meglévő arany kapcsán őrizzék meg a nyugalmat.

2)      Felesleges kapkodni, felülni a vészmadarak rikoltozásának.

3)      Éppen ellenkezőleg, a mostani alacsony árszintek miatt lesz érdemes vásárolni, a saját portfoliót bővíteni!  

4)      Aranyszabály: ha a mostani nyomott áron veszünk befektetési aranyat, azzal a magasabb áron vett nemesfém miatti árkockázatot is mérsékeljük!

5)      A kormányok az alacsony kamatok mellett az infláció emelését, a pénz értékvesztését célozzák meg. Látjuk itthon is, hogy a betétekre szinte mindenki ráfizet, a forint nem tud tartósan erősödni a vezető valutákhoz képest és a fogyasztói árak is emelkednek a rezsicsökkenés ellenére, ámbár a „hivatalos statisztika” ennek ellenkezőjét igyekszik bizonyítani…

6)      Az arany nem inflálódik, a papírpénzhez és a papír alapú befektetésekhez pedig olyan bizalom kell, ami törékeny, hiszen a vagyonunk nagyságát és értékét egy papírra nyomtatott ígérvény ítéljük meg.

7)      Olyan még nem történt meg, hogy az arany csődbe ment, de sajnos egy állam vagy egy tőzsde esetében erre számos példa akad(t).

Hírlevél feliratkozás

*  Az adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat megismertem és elfogadom!:  


Email marketing by NeoSoft