HÍREK, INFORMÁCIÓK

2023. 07. 18. 13:17 | Arany hírek

A jegybankok aranyétvágya nem csökken a jövőben sem!

A globális nemesfémpiac egyik legjelentősebb szervezete, az Arany Világtanács („World Gold Council”; „WGC”) egyik legutóbbi jelentésében  arról adott hírt, hogy a világ jegybankjai továbbra is elképesztő ütemben vásárolnak befektetési aranyat. A 2022 és 2023 első negyedévi adatait összehasonlítva kiderül, hogy egy év alatt 176 százalékkal nőtt a nemesvásárlások mennyisége. A WGC 59 jegybank bevonásával végzett felmérése alapján még messze a vásárlási láz vége.

 

Az köztudott tény, hogy a központi bankok azért értékelik az aranyat, mert az történelmileg mindig is jó fedezet volt a válságok idején. A nemesfém egyedi védelmet nyújt az infláció ellen is. Ráadásul a jegybankok válságkezelési mechanizmusai között kiemelt jelentőséggel bír a „papírpénznyomda”, ami akár már rövidtávon is a készpénz vásárlóértékének felhígulásához is vezethet.

 

A WGC 2023. február 7. és április 7. között végzett felmérésének legfőbb megállapítása, hogy a  központi bankok aranyvásárlásainak történelmileg magas szintjét követően a központi bankok továbbra is tartalékvalutaként tekintenek az aranyra. Az arany "történelmi helyzete" továbbra is a legfontosabb ok, amiért a központi bankok aranyat tartanak, a válaszadók 77 százaléka szerint ez nagyon vagy valamennyire fontos - áll a felmérésben. Ezt követték az "arany teljesítménye válság idején" (74 százalék), a "hosszú távú értékmegőrzés/inflációvédelem" (74 százalék), a "hatékony portfóliódiverzifikáló" (70 százalék) és a "nincs nemteljesítési kockázat" (68 százalék) válaszok. Emellett 24 százaléka a megkérdezetteknek mondta azt, hogy a következő 12 hónapban folytatni fogják a „nagy bevásárlást”.

 

A tervezett vásárlások oka elsősorban a pénzpiaci aggodalmak és a portfólió-átcsoportosítások voltak. Ezek az eredmények a folyamatosan fennálló  geopolitikai feszültségek hátterében születtek, mivel az ukrajnai háború vége egyelőre nem látszik, és a tartós infláció, valamint  a szigorúbb monetáris politika ebből eredő makrogazdasági hatása továbbra is fennáll - teszi hozzá a közlemény. Ehhez jön még a 2023 elején kezdődött bankválság az Egyesült Államokban és Európában. A jegybankok által generált folyamatos kereslet egyben megágyazhat a befektetési arany árának tartós emelkedésének is.

Hírlevél feliratkozás

*  Az adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat megismertem és elfogadom!:  


Email marketing by NeoSoft