HÍREK, INFORMÁCIÓK

2014. 09. 16. 21:26 | Arany hírek

Dollár nyomja az arany árát

Az arany tőzsdei ára az utóbbi napokban lassú, de folyamatos tűnő lejtmenetbe kezdett, amelynek végét egyelőre nem lehet megjósolni. Mi váltotta ki ezt a gyengülés hullámot?
Fő okként az elemzők azt említik, hogy az arany ára az elmúlt hónapokban egy 1260 és 1340 USD/uncia tartományban mozgott, szakszóval oldalazott. Az árak aktuális változását az esetek többségében a regionális konfliktusok és az azokkal kapcsolatos hírek idézték elő. Viszont ezek az információk az előző évekkel ellentétben nem okoztak tartós emelkedést vagy zuhanást, hanem egy-egy erősebb vagy gyengébb nap vagy hét után az árak visszakorrigáltak.

Az oldalazást egyrészről a regionális fegyveres összetűzések okozta félelem (=árerősödés), másrészről az arany iránti csökkenő globális befektetői érdeklődés és kereslet, valamint a dollár folyamatos drágulása (=árgyengülés) eredményezte.

Ilyen helyzetekben természetes jelenség, hogy a piac kimozdítja az árakat a már hosszabb ideje kialakult tartományból és ha nincs meg a kellő vásárlói kereslet, akkor ez a kimozdulás lefelé indul meg, vagyis alacsonyabb áron kereskednek a nemesfémekkel.

Nem szabad arról sem elfeledkeznünk, hogy a befektetők többségében szinte eltűnt a válságtól való félelem (, mert ez sugallják a kormányok, a gazdasági guruk és a média is…), így sokkal szívesebben nyúlnak a nagy kockázatot rejtő részvényekhez és kötvényekhez. Ezzel bizonyos mértékben erodálódik az arany menedéknyújtó szerepe…

Mit várhatunk? A dollár erősödési hulláma nagy valószínűséggel kitart a következő hónapokban. Köztudott „aranyszabály”, hogy ami a „zöldhasúnak” jó, az nem „ízlik” a sárga fémnek. Ezért az arany lassú csökkenése folytatódhat. Ezt a nemesfémek számára negatív folyamatot támogatja a részvények kitartó erősödése is.

Elemzők szerint a következő hetekben az arany újabb és újabb szinteket fog tesztelni, pl. 1200 dollár/uncia. Innen viszont valós alternatíva a visszaút, mivel az arany „túladottá” válik, az olcsósága pedig visszacsábítja a vevőket a piacra. Szintén visszaerősödést okozhat, ha a regionális konfliktusok gerjesztette feszültség tovább nő, pl. Oroszország és a Nyugat között keményednek a kölcsönös gazdasági szankciók, valamint az USA az Iszlám Állam elleni lépései szélesebb körű katonai akcióba csapnak át.

Magyar befektetőknek arany vásárlása esetén azt is érdemes figyelembe venniük, hogy a forintra rosszabb idők várnak az elemzők általános véleménye szerint. A gazdaság stabilnak mondható, de az ország versenyképessége érdemben nem nőtt és a devizahitelek rendezésének mikéntje is bizalmatlanságot szül a nemzetközi piacokon. A 320-330 forintos euróárhoz egyre jobban közelítünk. Emellett a kormánynak is fel kell lassan adnia a majdnem 0 százalékos inflációt és rekord alacsony kamatokat eredményező politikáját, többek között azért, mert az USA októberben befejezi a pénzömlesztő programját. Ez a sérülékeny magyar fizetőeszköz számára komoly veszélyeket hordoz magában.

Hírlevél feliratkozás

*  Az adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat megismertem és elfogadom!:  


Email marketing by NeoSoft