HÍREK, INFORMÁCIÓK

2020. 10. 02. 14:14 | Arany hírek

Ez a tíz ország termelte ki a legtöbb aranyat tavaly


2019-ben a globális bányászati aranykitermelés mértéke elérte a 3531 tonnát az Arany Világtanács adatai szerint, 1 százalékkal elmaradva a megelőző év eredményétől. Megmutatjuk, melyik 10 ország szállította tavaly a legtöbbet a világ legismertebb nemesfémjéből!

2008 óta tavaly először csökkent az aranykitermelés mértéke éves összehasonlításban. Többen ezért azt gondolják: ez nem véletlen történt, hanem azért, mert az aranykitermelés lényegében elért lehetőségei határához. Innen már csak lassú, de állandósuló csökkenés jöhet, ahogy a világ kifogy a könnyen hozzáférhető aranyból:

Ám ezzel sem ért egyet minden szakértő, hiszen van több olyan helyszín is, ahol a friss feltárások során értékes és viszonylag könnyen hozzáférhető aranykészleteket találnak. Mindezen bizonytalanságok mellett, érdemes számba venni, melyik az a 10 ország, amelynek tavaly a legtöbb aranyat köszönhette a világ.

10. Brazília

A dél-amerikai országban 106,9 tonnát termeltek ki, 10 tonnával többet, mint egy évvel korábban. Az nem várható, hogy a közeljövőben csökkenne a bányászati tevékenység jelentősége: a brazil kormány komolyan támogatja az ipari kitermelés felfuttatását a gazdaság erősítése érdekében, és az ország esőerdőkkel borított részein igen jelentős a többnyire illegális aranybányászati, aranymosási tevékenység is.

 

IllusztrációFORRÁS: SHUTTERSTOCK


9. Mexikó

111,4 tonnával Mexikó immár negyedik egymást követő évben jelentett csökkenő mennyiségről. Amiért mégis jelentős aranypiaci szereplőnek számít az ország a kitermelt mennyiség mellett, az az, hogy kilenc év alatt az egyik legnagyobb erősödést produkálta a kitermelés volumenében: 2008-ban csak 50,8 tonnát szállított, 2017-ben már 130 tonnát. Mexikó még mindig vonzó helyszín a kitermelőknek, főleg az alacsony rárakódó költségek (adók, járulékok) okán. A tavalyi év visszaesése elsősorban a helyi közösségek és a vállalatok közötti, elhúzódó vitáknak köszönhető.

8. Dél-Afrika

Az egykori világelső országnak tavaly 118,2 tonna arany volt az eredménye. A dél-afrikai bányák hozama - 2013 kivételével - évről-évre csökken 2008 óta, miközben a kiteremlés költségeinek fontos össztevői - úgymint energia és munkabérek - folyamatosan emelkednek. Mindazonáltal Dél-Afrikát még korai lenne leírni, hiszen a világ legmélyebb, jelenleg is mélységi bővítés alatt álló aranybányája, a Mponeng is itt található.

A Mponeng-bányakomplexumFORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS/JMK


7. Ghána

142,4 tonnával Ghána letaszította Dél-Afrikát a legnagyobb afrikai kitermelő trónjáról. Az olyan nagy cégek figyelme, mint az AngloGold Ashanti és a Gold Fields, egyre inkább Ghánára irányul, mert olcsóbb, mint Dél-Afrika. A nyugat-afrikai ország tavaly előtt a 10. helyen állt, most a 7. helyre került. Ismert tartaléka eléri az 1000 tonnát, és kiderült az is, más értékes ásványi anyagokból is komoly készletekkel bír.

6. Peru

Peru 143,3 tonnát jelentett 2019-re, ami mögött szintén több éve tartó csökkenés áll. Peruban tavaly jelentős fejlemény volt, hogy letörték a kiterjedt illegális aranybányászatot a La Pampa régióban, viszont a meglévő bányászati helyszínek alacsonyabb koncentrációt kezdtek mutatni, mint korábban. A bányaipar ugyanakkor fontos összetevője Peru gazdaságának, a régió teljes kibocsátásának több mint 28 százalékát adja.

5. Kanada

Kanada 182,9 tonnát jelentett, ami enyhe csökkenés a korábbiakhoz képest, de még így is, immár harmadik évre, elég volt az ötödik helyre. A hatalmas országban több új projekt is elindult tavaly, amelyek kibocsátása már számítani fog a 2020-as eredményeknél. A mostani kalkulációk szerint, az aranykibocsátás éves növekedési üteme mostantól eléri az átlagosan 2,7 százalékot, ami 2023-ra már 7,6 millió unciát jelent majd.

4. USA

2019-ben az USA eredménye 11 százalékkal csökkent, 200,2 tonnára, ami egy ötéves növekedési periódusnak vetett véget. Tizenkét tagállamban zajlott a kitermelés, 8,9 milliárd dollár értékben. Az USA saját maga kitermelte aranyának 78 százaléka egyetlen államból, Nevadából érkezett. Ha Nevada önálló ország lenne, a 6. helyen állna a 2019-es listán, 173,6 tonnával.

Zajlik a munka egy nevadai aranybányábanFORRÁS: GETTY IMAGES/CONSTRUCTIONPHOTOGRAPHY.COM/ADRIAN GREEMAN

3. Ausztrália

Az ausztrál kitermelés stabil növekedésben van évek óta, 2019-re 4 százalékkal bővülve, elérte a 325,1 tonnát. Az ásványi anyagok kitermelése igen fontos ágazat a kontinensnyi országban, az export több mint felét, valamint a GDP 8 százalékát adja.

2. Oroszország

Az európai aranykitermelés döntő többsége, 83 százaléka Oroszországból érkezik, ahonnan tavaly 329,5 tonnát szállítottak. A növekedés 2010 óta folyamatos. 2019-ben az ország átvette a világ második legnagyobb aranykitermelője címet Ausztráliától, 2018-hoz képest 50 tonnával többet szállított. Egyébként az orosz aranyat nem kell messzire vinniük a vállalatoknak, a kitermelt mennyiség nagyjából kétharmadát helyben vásárolják fel, az egyik legnagyobb vevő maga az orosz állam.

Egy nagy oroszországi bánya, az OlimpiadaFORRÁS: POLYUS.COM/SERGEY FILININ

1. Kína

A csúcstartó immár évek óta Kína. Tavaly 383,2 tonnát szállított, nagyjából 11 százalékát adva a globális aranykitermelésnek. 2018-ban ugyanakkor a kitermelés megközelítette a 400 tonnát, így 2019 már a harmadik éve tartó csökkenést jelentette a kínai aranyszállításban. Ennek ugyanakkor fő oka az, hogy Peking szigorúbb környezetvédelmi szabályokat léptetett életbe, például sokkal komolyabban szabályozzák a cianidok bányászati felhasználását, ami több kitermelési helyszínen a kibocsátás csökkenéséhez vezetett.

 

Forrás: Origo.hu


Hírlevél feliratkozás

*  Az adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat megismertem és elfogadom!:  


Email marketing by NeoSoft