HÍREK, INFORMÁCIÓK

2022. 01. 06. 15:13 | Arany hírek

Mi az, amiben a forint 2021-ben a világ élmezőnyéhez tartozott?

A fenti fogós kérdésre a választ a nemzetközi aranypiacon kell keresnünk!

2021 sok szempontból a szélsőségek éve volt. Ennek elsődleges okai a világméretű COVID-19 járvány és az azzal járó gazdasági és társadalmi bizonytalanságok voltak. Hiába alakítja immár lassan két éve napi életünket, munkánkat a vírus, a hatásaira egyszerűen eddig nem tudtunk megfelelően felkészülni.

A járvány alapjaiban alakítja át a globális világgazdaságot. A pénz és a nyersanyagpiacokon komoly kilengések vannak az árfolyamokat tekintve. A központi bankok pénznyomással próbálták enyhíteni a válság hatásait, de ennek következménye lett az energiaárak elszabadulása. Magyarországon immár a hétköznapok része az infláció, a forint rekordmértékű gyengülése pl. az euróval szemben pedig több, mint puszta tény.

Volt aki ezeket a pénztárcára is fájdalmasan ható folyamatokat ki tudta védeni?

Világszerte erre a kérdésre is keresik az elemzők a választ. Úgy néz ki, hogy több országban azok gondolkodtak jól, akik készpénzük egy részét befektetési aranyba tették. Miért is?

Az egy „aranyszabály”, hogy a pénzromlás egyik legbiztonságosabb ellenszere a befektetési nemesfém. Mérvadó elemzőintézetek arra következtetésre jutottak, hogy számos országban a nemzeti valuta elértékelődését jól lehetett kezelni azzal, hogy időben aranyat vettek a kisbefektetők.

A 2021-es listák szerint az arany uncia ára a török, afgán, argentin és japán nemzeti fizetőeszközben nőtt a legnagyobbat. Ami nekünk még fontosabb, hogy ezen a listán a forint az ötödik helyet foglalja el, vagyis ha nemzeti valutánkért szereztünk be nemesfémet, akkor azért most 4,9 százalékkal többet kaphatunk eladás esetén. Ha azt vesszük, hogy a hivatalos éves pénzromlás mértéke itthon 4,7 százalék volt, akkor bizony nem volt rossz a választásunk.

Érdekes és fontos adat az is, hogy az eurózónában az arany uncia ára 3,5 százalékkal emelkedett éves szinten. Ezzel szemben az amerikai dollárban számolt ár 3,6 százalékkal volt alacsonyabb az előző év azonos időszakához.

Persze lehet megint pro és kontra érvelni, hiszen sok ember sokféleképpen gondolja a leghasznosabbnak befektetni a megtakarításait. Az Arteus Capital részéről, amely immár több mint egy évtizedes piaci tapasztalattal rendelkezik Közép- és Kelet-Európában, azt hangoztatjuk folyamatosan, hogy az arany hosszabb távon nyújtja a megfelelőbb biztonságot. Ha azt vesszük példának, hogy valaki pl. öt évvel ezelőtt vett sárga fémet forintért, akkor ma az aranyvagyona már 74 százalékkal ér többet.

Sőt, ha húsz évvel ezelőtt tette ezt, akkor immár 685 százalékkal növelte nemesfémének értékét. Mindez euróban: öt év alatt 45 százalékos, tíz év alatt 27 százalékos, húsz év alatt 420 (!) százalékos nyereséget mondhat magának.

Beszédes számok…

Hírlevél feliratkozás

*  Az adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat megismertem és elfogadom!:  


Email marketing by NeoSoft