HÍREK, INFORMÁCIÓK

2015. 10. 21. 14:40 | Arany hírek | Arteus Capital

Hogyan veszi át Kína az irányítást a világ aranypiaca felett?

A globális aranykereskedés fő hangsúlya lassan áthelyeződik nyugatról keletre. Ezzel párhozamosan Kína tovább liberalizálja az aranykereskedelmét. Roland Wang, a World Gold Council kínai vezérigazgatója szerint, Kína számára  megnyílik az út a nemzetközi kereskedelemben való teljes részvétel felé és a legbefolyásosabb tényező válhat a piacon. Wang továbbá megállapította, hogy az ázsiai aranykereskedelem terjeszkedése és fejlesztése pozitívan hat a nemesfém árképzésére, likviditására, a piaci viszonyok átláthatóságára.

A kínai aranykereskedelemnek hatalmas lökést adhat a sokat vitatott, ún. denominált Jüan aranyindex, melyet a Shanghai Gold Exchange legkésőbb év végéig szeretne bevezetni. Az új aranyindex vetélytársa lesz az eddig monopol helyzettel rendelkező London Gold Fix-nek, amely eddig a napi ár tekintetében az egyetlen vonatkoztatási pontot jelentette az ipar számára. Ezzel  az aranybefektetőknek és eladóknak újabb lehetőség nyílik a napi ár kiválasztásában.

A Shanghai Gold Exchange-t 2002-ben hozták létre azzal a céllal, hogy fellendítse és centralizálja Kína aranykereskedelmét. Jelenleg egy, a kínai kereskedők számára működő "Main Board"-ból és egy a külföldi befektetőknek létrehozott "International Board"-ból áll. A Main és az International Board függetlenül üzemelnek egymástól, mert a kínai tőzsdei szabályok kimondják, hogy a helyi deviza (jüan) ellenőrizhetősége miatt a kül- és belkereskedelmek szeparáltan kell működnie. Viszont, amint a jüan konvertibilis lesz,a két Board minden bizonnyal összeolvad és ezzel a Shanghai Gold Exchange egy világméretű aranykereskedelmi centrummá nöheti ki magát, mely a New York-i és a londoni központok mellett a harmadik legnagyobb lesz a világon.

Annak ellenére, hogy Kína aranyigénye az egyik legnagyobb a világon, nem sok beleszólása van az arany árának alakulásába/alakításába. Wang szerint a kínai bankoknak növelniük kellene a részvételüket a nemzetközi aranytőzsdén, hogy a kínai kereslet és a kínálat mértéke komolyan érvényesülhessen a globális piacon. Hatalmas előrelépést jelentett, hogy nemrég a Bank Of China lett az ország elsőszámú hitelezője, mely hét másik országgal együtt a London Gold Fix tagja. Wang úgy tartja, hogy ezzel a lépéssel a Bank Of China nemcsak a kínai és a külföldi piacok közötti kapcsolatokat erősíti, hanem  tovább segíti a kínai aranykereskedelem befolyását nemzetközi szinten. ( Megjegyzés: a London Gold Fix egy az ICE Benchmark Administration Ltd. által rendszeresen, naponta kétszer megtartott elektronikus aukció Londonban, mely meghatározza az arany árát.)

Hírlevél feliratkozás

*  Az adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat megismertem és elfogadom!:  


Email marketing by NeoSoft