HÍREK, INFORMÁCIÓK

2015. 07. 14. 10:22 | Arany hírek

Kína akarja a jövőben megszabni az arany árának alakítását

Kína India mellett a világ legnagyobb aranyfogyasztója és emellett az első számú aranykitermelő országa. A lakosság nemesfém utáni kiapadhatatlannak látszó étvágyát főleg Nyugat-Európából igyekeznek kielégíteni. Csakhogy a megvásárolt arany árát a New York-i és a londoni tőzsdéken határozzák meg, elsősorban a határidős üzleteket bonyolító COMEX-en keresztül. Annak érdekében, hogy Kína számára minél kedvezőbb áron jusson a sárga fémhez, egyre nagyobb befolyásra törekszik az áralakítás területén.

A liberalizáció jegyében a politikai vezetés már tavaly  megengedte, hogy a belföldi aranypiacon külföldi kereskedők is megjelenjenek, emellett lehetőséget biztosított a nagykereskedelmet bonyolító vállalkozások létrehozására is. Ez év júniusában a Bank of China hivatalosan is belépett azon pénzintézetek közé, amelyek részt vehetnek az arany árának napi fixálásában a londoni tőzsdén. További kormányzati döntés van arról is, hogy még ebben az évben létrehozzák az arany árának helyi valutában, renminbiben (jüanban) történő fixálási folyamatát, valamint hongkongi befektetők számára is megnyílik a Sanghajban működő aranytőzsde.   

Szakértők szerint Kína törekvése új és tisztább üzleti környezetet biztosíthat a globális aranypiacon. A New York-i és londoni tőzsdéken, amelyeken az arany napi árának sorsáról, alakulásáról döntenek, messze nem a valós fizikai kereslet játssza a főszerepet. A napi lezárt ügyleteknek mindössze öt százalékában szállítanak ki  fizikai aranyat, vagyis a spekulánsok aktuális érdekei érvényesülnek a kereskedésben, nem pedig a tömegek fizikai aranyvásárlási aktivitása.

Kína tehát nem fogja a jövőben megengedni, hogy az arany árának napi alakulását a kereslet-kínálat eltorzításával befolyásolják az amerikaiak és a britek. Ezzel szemben azoknak a bankoknak akar nagyobb teret biztosítani, amelyek saját részre végeznek kereskedelmi tevékenységet és ezáltal igyekeznek a valós fizikai aranykereslet alapján irányítani a globális aranypiacot.

forrás: Arteus Capital

Hírlevél feliratkozás

*  Az adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat megismertem és elfogadom!:  


Email marketing by NeoSoft