HÍREK, INFORMÁCIÓK

2019. 08. 15. 12:51 | A nap kérdése

Mióta mosolygunk aranyfoggal?

 

Nehéz elhinni, de a régészeti feljegyzések szerint az emberek, akik megengedhették maguknak, már 2500 évvel ezelőtt arannyal pótolták híjas fogsorukat.

Így ne higgyünk a filmiparnak, mely azt a képzetet adja, hogy a vadnyugaton használtak először sárgán fénylő, virító nemesfém fogakat!!!

 Golden Teeth

Kutatók az ókori emlékek feltárása során olyan időszámításunk előtt 450 évvel készült aranyfogszerű leleteket találtak, amelyek alapján egyértelműen bizonyítható, hogy már akkor a szép és ápolt fogak a mindennapos szépségápolás fontos elemét jelentették. A hiányzó rágószerveket színaranyból készítették és hídszerű kötéssel rögzítették.

 

De van ennél még meghökkentőbb dolog is: a fogak pótlására először nem az aranyat, hanem már kétezer évvel korábban elefántcsontot használtak erre a célra.

 

Hogy miért szorította ki az arany az amúgy szintén nagyon értékes elefántcsontot a szánkból? Nos, a nemesfémhez való jutás sokkal könnyebb, mint a most már nemzetközileg erősen szabályozott elefántvadászatból származó csontokhoz. Emellett az arany ára olcsóbb, szerkezete stabilabb, sokkal tartósabb, csak nagyon ritka esetben okoz allergiás tüneteket…. és persze annak birtoklása hatalmat, gazdaságot és sikert sugároz. Ezért is villantak vele előszeretettel a hipp-hopp és a rap zene sztárjai, felvállalva akár az egészséges fogak eltávolítását is.

 

Sokan azt is mondják, hogy az aranyfog kevésbé feltűnő, mint a mindig ragyogó kerámiafogak. Maradjunk annyiban, hogy ez nézőpont kérdése. Ugyanakkor az tény, hogy a titán, kerámia és cirkónium egyre jobban háttérbe szorítja az aranyat a fogászatban. A fogorvosok szerint annak az az oka, hogy a kerámia jobban, a hordozója számára „kellemesebben„ reagál a hőmérsékletváltozásra, ráadásul vele megszűnik az a fémes íz a szájban, amely esetenként a fémből készült fogak miatt érezhető. Ezen előnyök ellenére a fogorvosok nem tartanak attól, hogy az aranyfog utáni kereslet kikopik, mivel annak már évezredekre visszanyúló kultúrája van.

 

 

          Tóth Mihály írása

Hírlevél feliratkozás

*  Az adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat megismertem és elfogadom!:  


Email marketing by NeoSoft