HÍREK, INFORMÁCIÓK

2013. 05. 27. 17:21 | Arany hírek | Portfolio.hu

Oroszok és kazahok zsákolják az aranyat

Oroszország és Kazahsztán tovább növelte aranytartalékát áprilisban annak ellenére, hogy a nemesfém árfolyama hatalmasat zuhant múlt hónapban. A két ország a nemesfém árfolyamának csökkenését jó vételi lehetőségnek értékelhette, replica watches ugyanakkor azok a fundamentumok, amik döntően az árfolyam zuhanásához vezettek továbbra is fennállnak, és a spekulatív tőke is menekül az aranyból - írja a Bloomberg.

Tovább vásárolja az aranyat Oroszország és Kazahsztán

Oroszország és Kazahsztán tovább növelte aranytartalékait áprilisban, előbbi 8,4 tonnát, míg utóbbi 2,6 tonnát vásárolt múlt hónapban. Oroszország rendelkezik a világ hetedik legnagyobb aranytartalékával (abban az esetben, ha az IMF tartalékait nem vesszük figyelembe), összesen 990 tonnát birtokol a nemesfémből azt követően, hogy idén 3,4 százalékkal, míg tavaly 8,5 százalékkal növelte tartalékait. Kazahsztán tavaly 41 százalékkal, míg idén tovább 8,9 százalékkal növelte aranytartalékát eddig, replica omega watches így összesen 125,5 tonnát birtokol a nemesfémből, aminek a csillogása az utóbbi hetekben erősen megkopott.

Hatalmasat zuhant idén az arany árfolyama, jelentős veszteségek képződhettek a tartalékokon

Az arany vesszőfutása április 12-én, pénteken kezdődött, amikor a nemesfém árfolyama 1 560 dollár közeléből egészen 1 500 dollárig zuhant. A hétvége sem hozott megnyugvást az arany piacára, így a sárga nemesfém egészen 1 321 dollárig zuhant néhány nap leforgása alatt. Ezt követően a zuhanásokhoz hasonló heves erősségű emelkedés kezdődött, ami egész 1 480 dollár közelébe repítette az arany árfolyamát, majd ismét esés következett. Jelenleg 1 394 dollár közelében tartózkodik a nemesfém unciánkénti árfolyama. Vagyis a tartalékok azon részén, ami tavaly és idén került megvásárlásra jelentős veszteség képződhetett, különös tekintettel a kazahsztáni tartalékra, aminek a jelentős része tavaly és idén került megvásárlásra.

Több fundamentális tényező vezetett az arany zuhanásához, amik a jövőben is negatívan hathatnak az árfolyamra

1.Az amerikai jegybank mindhárom eszközvásárlási programja jelentős katalizátorként hatott az arany árfolyamára, azonban az utóbbi hetekben egyre többet hallani, hogy a pénznyomda lassan leállhat, illetve lassulhat.

2.a rendszerszintű kockázatok az utóbbi fél-egy évben jelentősen mérséklődtek a globális pénzügyi rendszerben, mely részben az EKB tavalyi bejelentésének tulajdonítható, ugyanis a közös fizetőeszközt használó övezet központi bankja jelezte, hogy az eurózóna egybentartása érdekében bármit hajlandó megtenni.

3.A rendkívül alacsony hozamkörnyezetben a befektetők a kamatot nem kínáló eszközosztályokból (ilyen az arany is) más irányokba mozdultak el (ilyen például a részvénypiac), amely akár a javuló reálgazdasági kilátások árfolyamokat felhajtó hatása, akár az osztalékhozamok miatt vonzóbb alternatíva lett sokaknak.

4.A fejlett kötvénypiacokon tapasztalható nulla közeli hozamkörnyezetben, illetve szárnyaló részvénypiacok miatt az arannyal fedezett, tőzsdén kereskedett alapokból (ETF-ekből) nagy mennyiségű tőke áramlott ki február közepétől.

5.India a világ legnagyobb aranyimportőre jelentősen megemelte a nemesfémre kivetett behozatali vámot, mely révén a vám mértéke az eddigi 4 százalék helyett 6 százalékra nőtt. Ez pedig számottevően gyengítette a keresleti oldalt, amelyet egyébként a sokat gyengülő rúpia is fékezett.

A spekulatív tőke menekül az aranyból

A nemesfémek elmúlt évekbeli szárnyalásában az egyik fontos mozgatórugó volt az a várakozás, hogy a Fed felőli pénznyomtatás majd felpörgeti az inflációt is. Mivel ez egyrészt nem történt meg a deflációs erők fennmaradása miatt, másrészt a Fed már a pénznyomda leállításán gondolkodik, így érthető, hogy a spekulatív tőke már hetek óta egyre látványosabban inkább menekül a nemesfémek piacáról. Ennek egyik jele, hogy a nettó aranyvételi pozíciók száma drasztikusan esik és a CFTC adatai szerint 2008 tele óta nem látott mélységbe, 80 ezer kontraktus közelébe süllyedt, miközben a piacon nyitott kötésállomány továbbra is magasabb szinteken maradt. Ebből is jól látszik, hogy az eddig meghatározó jelentőséggel bíró spekulatív piaci közösség szerepe háttérbe szorul, más szereplők veszik át a helyüket.

Hírlevél feliratkozás

*  Az adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat megismertem és elfogadom!:  


Email marketing by NeoSoft